Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ai

scared?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 badfish

badfish

goodfish

• Użytkownik forum
  • 1408
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10612 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 17 marzec 2017 - 13:12

Niebo gwiażdziste nade mną, prawo moralne we mnie

Offline #2 Entrops

Entrops

Działacz

• Użytkownik forum
  • 204
  • PipPipPipPip
  • 1528 postów
  • Miejscowość:Munster Countryside

Napisano 17 marzec 2017 - 22:28

Raczej nie mamy szans, by "udomowić" byt który jest od nas bardziej inteligentny. Jako analogię wyobraźmy sobie odwróconą sytuację, gdy tak zwani dzicy z jakiejś głębokiej amazońskiej dżungli starają się kontrolować nasz cywilizowany świat. Tak długo, jak jesteśmy kilkoma osobami zamkniętymi u nich w klatce w buszu - to jest to możliwe do pewnego stopnia. Jeżeli jednak sytuacja się zmieni i skala i środki nam dostępne będą odpowiednio mocniejsze (broń, narzędzia etc) to nic nas nie powstrzyma - podobnie jak ludzi Corteza. I nie powstrzyma AI. A wystarczy, że za dwadzieścia lat* będzie miała dostęp do wszystkich kupionych na Aliexpress "zabawek" których ta jest prekursorem

Tyle, że większych i uzbrojonych choćby w nóż - a sprawnych dużo bardziej niż ten prototyp

- to by wyglądało mniej więcej tak jak na tym filmie SF z 2000 roku:

(Wówczas to było "fajne SF" ale dziś w zestawieniu z poprzednimi filmikami?

* Piszę o tym jako o przykładzie, bo pamiętam czasy gdy nie było nie tylko dronów, komórek, komputerów domowych i choćby zegarków elektronicznych. Postęp idzie bardzo, bardzo szybko. Niekoniecznie w kierunku który musi się nam podobać.

Użytkownik Entrops edytował ten post 17 marzec 2017 - 22:29

...  ...

Offline #3 badfish

badfish

goodfish

• Użytkownik forum
  • 1408
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10612 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 18 marzec 2017 - 10:49

Myślę, że za kilka pokoleń ludzie przesiądą się z biologicznych ciał do czegoś lepszego. Mózg też jest w gruncie rzeczy biologiczny, sygnały w komputerze rozchądzą się niemalże z prędkością światła, a w naszych mózgach zalednie kilkaset metrów na sekundę. Myślę, że taka zmiana jest nieunikniona.

Niebo gwiażdziste nade mną, prawo moralne we mnie

Offline #4 Entrops

Entrops

Działacz

• Użytkownik forum
  • 204
  • PipPipPipPip
  • 1528 postów
  • Miejscowość:Munster Countryside

Napisano 18 marzec 2017 - 22:52

Myślę, że za kilka pokoleń ludzie przesiądą się z biologicznych ciał do czegoś lepszego.

To jest dużo "fajniejsze" rozwiązanie, bo potencjalnie osobowość mogła by zostać zachowana. Myślę, że gdybym miał szansę - to bym się na to dosyć chętnie zgodził. Natomiast w takim wypadku zawsze jest kwestia "kontynuacji bytu". Zdaje się, że Lem gdzieś poruszał ten temat - ale nie pamiętam dokładniej w której książce. Inna sprawa, że od nie tak dawna istnieją podejrzenia, że my już żyjemy w wirtualnej rzeczywistości. No ale to inna bajka :)

...  ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.